SZCZODRE GODY 

dla Wolnych Żywych Istot, by być razem w ten dzień

Fundacja Planeta Życia w związku ze zbliżającym się okresem świątecznym organizuje ogólnopolską akcję pd. “Szczodre Gody. dla Wolnych Żywych Istot, by być razem w ten dzień”.

Nie od dziś wiadomo, że Planeta wzrasta na wibracjach, co skutkuje zwiększeniem świadomości u wielu z nas. Dużo osób się budzi, budzi się do życia, do zrozumienia, nie zgadza się z niewolnictwem i fałszem panującym dookoła, co spotyka się z niezrozumieniem bliskich, którzy chcą trwać w iluzji, budującej im strefę komfortu. Na każdego przyjdzie czas, wszystko jest idealne i zgodne z wolą Źródła, Matki Ziemi i Stwórcy.

Tymczasem czekają nas te wyjątkowe dni w roku, które być może ze względu na wykluczenie rodziny spędzisz samotnie. Proponujemy świętowanie tzw. Szczodrych Godów z powrotem do tradycji naszych przodków bez naleciałości Kata-Licyzmu wśród Istot myślących

podobnie jak Ty. Stwarza to okazję do poznania się bliżej i zawarcia trwalszych relacji w Twojej najbliższej okolicy.

Nasi przodkowie obchodzili tzw. Szczodry Wieczór w najdłuższą noc w roku z dnia 21 na 22 grudnia, ale Szczodrymi Godami określano również cały świąteczny okres trwający od 21 grudnia do 6 stycznia, kiedy biesiadowano. Nasza propozycja to spotkanie online dnia 23 grudnia, a spotkania na żywo w sobotę 25 grudnia. Naturalnie jeśli komuś nie odpowiada ten termin to prosimy o informację i będziemy to koordynować już w obrębie wybranych lokalizacji.

JAK NASI PRZODKOWIE OBCHODZILI SZCZODRE GODY?

 • Szczodre Gody, inaczej Święto Godowe, święto Zimowego Staniasłońca, Szczodruszka, Hody było świętem przesilenia zimowego, świętem boga słońca Swaroga, przypadające na noc z 21/22 grudnia,
 • były początkiem nowego okresu wegetacyjnego,
 • trwały od 21 grudnia do 6 stycznia,
 • w tym czasie zaprzestawano pracować, odwiedzano się nawzajem i śpiewano stare pieśni,
 • obdarowywano podarunkami lub szczodrakami (drożdżowe bułeczki w kształcie lalek lub zwierzątek) dzieci i krewnych,
 • obcowano z duszami zmarłych przodków, palono ogniska i organizowano rytualne uczty,
 • właśnie dla przodków zostawiano puste miejsce przy stole.
 • nie ubierano choinki, przyozdabiano suszonymi owocami, orzechami i kolorowymi wstążkami stóg siana tzw. diduch, ustawiany w kącie izby, który był symbolem zaproszenia zmarłych dusz,
 • w niektórych rejonach szczególnie w południowej Polsce czyli na Podhalu, Pogórzu, Ziemi Sądeckiej i Krakowskiej, na Żywiecczyźnie oraz na Śląsku, nad drzwiami lub stołem wieszano tzw. podłaźniczka – gałąź drzewa iglastego udekorowaną suszonymi owocami, orzechami lub ciasteczkami
 • pod nakryciem stołu umieszczano siano jako symbol urodzaju w
 •  przyszłym roku
 • od naszych przodków pochodzi również zwyczaj przygotowywania 12 potraw – jako symbol 12 miesięcy roku
 • odprawiano wróżby mające na celu przewidzieć przebieg przyszłego roku np. pogodę i przyszłoroczne zbiory

JAK DOŁĄCZYĆ DO AKCJI?

To proste, napisz do nas jak najszybciej maila, bo czasu nie zostało za wiele, na planeta.zycia@protonmail.com z podaniem miejscowości, skąd jesteś, a my w zależności od zgłoszeń, postaramy się dopasować miejsce, gdzie mogłoby się odbyć spotkanie i które zapewniłoby również możliwość noclegu. 

Jeśli organizujesz takie spotkanie w świątecznym okresie i znajdą się u Ciebie jeszcze wolne miejsca przy stole albo masz lub znasz takie miejsce, gdzie mogłoby to się odbyć, również nas poinformuj. Pomóż nam również rozprzestrzenić tę akcję, wyślij do osób, które mogłyby być zainteresowane lub udostępnij wydarzenie u siebie na profilu FB. Link do wydarzenia dotyczący Szczodrych Godów na fb: KLIK TUTAJ 😉.

Każdy od siebie przynosi coś do jedzenia i dobry humor. Na stronie www.swieta.zycia.pl znajdziecie receptury na lachickie potrawy, jakimi raczyli się w tym czasie nasi przodkowie.

Przed spotkaniem na żywo będziemy chcieli się z Wami wszystkimi połączyć online, żebyśmy się bliżej poznali i wymienili szczodrościami. Opowiemy Wam też krótko o tym, czym się zajmujemy w ramach Planety Życia. Link do wydarzenia na fb dotyczący spotkania online: TUTAJ;) 

Link do Discorda:
https://discord.gg/MP4mzABx
Pokój:
TEMATYCZNE
Kanał:
LACHY, SŁAWIANIE, SŁOWIANIE I POKREWNA
(na samym dole listy z lewej strony)

Jesteśmy po to, żeby łączyć. LachyMy!

Więcej o idei spotkań opowiadamy w filmach na naszym kanale na YouTubie, do reszty filmów przejdź, klikając TUTAJ;)